Антарктида: Історія відкриття та вивчення
Антарктида майже цілком лежить за Південним Полярним колом. Південний полюс розташований майже в центрі материка. Антарктида – найхолодніший та найвищий материк Землі. Вона майже повністю вкрита льодом, тому велика її частина позбавлена органічного життя. На материку немає постійного населення.У XVIII ст. англійський мореплавець Джеймс Кук досяг паралелі 71°10 пд. ш., але пробитися далі не зміг через суцільні льоди. У 1819 р. англійський капітан Вільям Сміт уперше побачив материк (на південь від мису Горн), першим висадився на берег. У 1820 р. російські мореплавці Беллінсгаузен і Лазарєв обійшли навколо Антарктиди, вперше оцінили її розміри, описали льоди і клімат Антарктики, відкрили багато островів.
Першими досягли Південного полюса норвежець Руаль Амундсен (14 грудня 1911 р.) і англієць Роберт Скотпг (18 січня 1912 р.).
Всебічне дослідження материка почалося в другій половині XX ст. Клімат Антарктиди дуже холодний. Взимку температура повітря може опуститися майже до -90 °С. Довга полярна ніч, висока відбивна спроможність льодів і снігів, що веде до мінімуму одержання земною поверхнею сонячного тепла влітку, велика висота материка над рівнем моря – головні причини того, що Антарктида є найхолоднішим материком планети.
По краях материка і на Антарктичному півострові влітку утворюються оазиси – ділянки, вільні від льоду.
Рослинність скудна: мохи, лишайники, декілька видів квіткових рослин. Тваринний світ пов'язаний з узбережжям і океанами, що омивають материк. У воді багато планктона – корму для китів, тюленів, риб і птахів. Типові мешканці Антарктиди – пінгвіни. Гніздяться буревісники, альбатроси, баклани, поморники.
Активне вивчення Антарктиди пояснюється великим інтересом до унікальності її природи. Антарктида — "кухня погоди", активний центр загальної циркуляції атмосфери. Вивчення льодів важливе не тільки як ресурсу прісної води, але і як індикатора глобального потепління клімату. Вивчаються і мінеральні ресурси.
З 1955 р. українські вчені були учасниками всіх радянських антарктичних експедицій, багато зробили для дослідження природи материка. У 1995 р. Великобританія передала Україні станцію "Фарадей". 6 лютого 1996 р. над станцією, названою на честь першого Президента АН України "Академік Вернадський", було піднято прапор нашої країни. Станція знаходиться на острові Геліндез поблизу Антарктичного півострова. З 1997 р. на ній працюють українські полярники, досліджують озоновий шар над Антарктидою, проводять метеорологічні, геофізичні, геологічні дослідження.
Немає коментарів:
Дописати коментар